Vážení zásilek

Někteří přepravci vyžadují zadávat váhu balíku. Můžete se také rozhodnout vážit všechny balíky pro lepší evidenci například při sporu se zákazníkem o chybějící položce objednávky.

Váhu lze vyplňovat při expedici ručně nebo použít automaticky propojenou váhu - pak stačí jen balík položit na váhu a v administraci se váha rovnou uloží. Takto propojené váhy lze pořídit pod 2 000 Kč.

Tipy na výběr váhy

Display

Při automatickém propojení nutně nepotřebujete display, protože hodnota se stejně přenáší automaticky. Není tak nutné zohledňovat jeho polohu nebo pořizovat externí display pro lepší viditelnost.

Rozsah a přesnost

Důležitým parametrem je rozsah a přesnost. Váhy s vyšší nosností mají typicky nižší přesnost - to může být problém, pokud posíláte i objednávky važící 80g, ale váha má přesnost 150g. Pokud nenajdete váhu vhodně pokrývající váš typ zboží, může být řešením pořídit si dvě váhy. Jednu na malé balíky a druhou na těžké - systém počítá s připojením více vah a načte váhu z té, na kterou jste balík položili.

Rozměr

U rozměru váhy zohledněte, kde bude umístěna, aby nebylo nutné zvedat těžké balíky vysoko kvůli zvážení atd. Také zohledněte velikost plochy váhy a prostor kolem ní - balík by měl být při vážení uprostřed váhy (respektive váha uprostřed balíku)

Připojení

Váhy bez USB musí mít převodník - například https://www.mikrovahy.cz/doplnky-prislusenstvi/418-usb-kabel-rs232.html - jednodušší je takovým váhám se vyhnout, protože jsou obvykle starší, ale zároveň bývají levnější.

Vypínání

Většina vah se automaticky vypíná při nečinnosti - například po dvou minutách. V praxi to znamená před každým vážením váhu znovu zapnout.

Konkrétní váhy

Níže uvedené váhy jsme konzultovali s dodavateli, aby splňovali nejčastější požadavky eshopů. Bohužel jsme ale většinu neměnili možnost osobně vyzkoušet - budeme rádi, pokud nám napíšete zkušenosti z praxe, abychom doporučení rozšířili o vaše tipy.

Dymo

https://www.dymo.cz/dymo-prodejna/dymo-stitkovace-%2C-tiskarny-%2C-vahy/digitalni-postovni-vahy/

  • + otestované s administrací
  • + levné (900 - 1900 Kč bez DPH)
  • + modely pro různé rozsahy
  • + USB
  • - automaticky se vypíná po dvou minutách!

Nekompatibilní váhy

MyWeigh

Není kompatibilní s automatickým můstkem. Údaje o váze jsou zasílány do PC pouze pokud máte přepnutou anglickou klávesnici nebo českou klávesnici za současného držení klávesy SHIFT.